Jazda trustowa u dealera jakie są możliwości testowania?

s klasa

Jazda próbna pozwala przekonać się, czy model auta, który wygląda na atrakcyjny, zapewnia poczucie komfortu w praktyce. Co można sprawdzić podczas jazdy trustowej, a także na co jeszcze zwrócić uwagę zanim kupi się samochód prosto z salonu?

Jakie wskaźniki mają znaczenie podczas jazdy próbnej?

Podczas próbnej jazdy warto mieć otwarty umysł i chłonąć wszystkie te odczucia, które mózg przefiltrowuje po obejrzeniu, usłyszeniu, czy dotknięciu. Kupię samochód – takie postanowienie może się zmienić, gdy okaże się, że w czasie jazdy coś nie odpowiada oczekiwaniom. Może to być głośna praca silnika, nie najlepsza przyczepność samochodu do nawierzchni, czy niewygodna kierownica.

W czasie pierwszej jazdy nie zaszkodzi też zwrócić uwagę na to, czy łatwo udaje się zaadaptować do wnętrza, czy fotel da się w pełni dostosować do sylwetki i wzrostu kierowcy. Inne takie elementy, na które warto zwrócić uwagę podczas przejazdu trustowego, to wszelkie udogodnienia w postaci zaawansowanych technologicznie systemów – czy faktycznie ułatwiają jazdę, czy może bardziej rozpraszają.

Co jeszcze wciąć pod uwagę przed zakupem nowego auta?

Nowe samochody można zakupić tak u dealera, jak i na stronie serwisu z ogłoszeniami motoryzacyjnymi. Wciąż jeszcze większość kupuje w salonie samochodowym, a tam czyhają na zainteresowanych różne mankamenty, które trudno wychwycić niewprawnym okiem amatora.

Kupujący zakłada, że skoro nabywa samochód nowy, to nie powinien mieć on jakichkolwiek wad technicznych, nie mówiąc już o uszkodzeniach, czy niedociągnięciach. Niestety nie można przewidzieć, w jakich warunkach auto było przechowywane zanim trafiło do salonu, a także czy jego transport do takiego punktu był bezproblemowy.

Zdarza się, że teoretycznie nowy pojazd miał naniesioną drugą warstwę lakieru, która miała ukryć rdzę. Niekiedy dealerzy próbują zatuszować rysy karoserii, czy też głębokie nieraz bruzdy, stosując różne preparaty maskujące. Niczego niepodejrzewający klient salonu, który kupi taki model, może się niemiło rozczarować, gdy po kilku latach ostrożnej jazdy i regularnych przeglądach jego samochód znacznie straci na wartości. Wtedy to bowiem wychodzą na światło dzienne wszelkie manipulacje dealera, który umiejętnie ukrył przed kupującym na przykład to, że samochód był powtórnie lakierowany, czy nawet miał wcześniej kolizję.

Inne problemy, z jakimi można się zetknąć, kupując u dealera

Inne takie problemy, z jakimi może spotkać się zainteresowany kupnem samochodu z salonu, to niewłaściwa wersja poszczególnych rozwiązań technologicznych. Zdarza się nieraz, że części, jakie miały znaleźć się w danym modelu auta są nieadekwatne do wersji, na jaką zdecydował się kupujący. Najczęściej problematyczne są nieestetyczne zarysowania, które mogą pojawić się w dowolnym momencie, nawet podczas jazdy próbnej, z jakiej skorzystał wcześniejszy zainteresowany wybranym pojazdem.

Reasumując, im lepiej kupujący jest przygotowany do jazdy próbnej i wie, czego powinien się spodziewać po nowym modelu określonego samochodu, tym lepiej dla niego. Chcąc uniknąć przykrych doświadczeń w zetknięciu z nieuczciwym dealerem, można zdecydować się na zakup auta z serwisu motoryzacyjnego.

5/5 - (1 vote)